حق با برنامه نویس است یا مشتری ؟

حق با برنامه نویس است یا مشتری ؟

سلام

راستش رو اگر بخواهید ، به طور خیلی خیلی اتفاقی تصمیم گرفتم در مورد انواع مشتری ها و انواع برنامه نویسها کمی متن بنویسم 🙂

یعنی وقتی برای مثال میدیدم افرادی که تماس میگیرند تا پروژه های برنامه نویسی که میخواهند انجام بشه رو به من واگذار کنند، اصلا در مورد برنامه نوشتن یا شرایط برنامه نوشتن آگاهی ندارند ، بنابراین تصمیم گرفتم کمی در مورد این مسئله بنویسم 🙂

دومین مسئله ای که منو بیشتر مشتاق کرد که کمی در رابطه با این موضوع متن کوتاهی بنویسم ، برنامه نویسهایی هستند که با ارائه قیمت های بی اساس باعث بهم خوردن بازار کار برنامه نویسها شده اند .اول بریم سراغ برنامه نویسها 🙂 که دو دسته میشوند …

  • با تجربه و حرفه ای

این نوع برنامه نویس ها عموما به دلیل تجربه و سابقه کاری که دارند و با تلاش زیادی که کرده اند مشتریان خودشون رو دارند که البته برای ساخت پروژه هم هزینه ی بیشتری را دریافت میکنند .

  • بی تجربه و مبتدی

افراد بی تجربه و مبتدی چون تازه شروع کرده اند به کار کردند ، خب توهم خیلی جالبی هم از دریافت پروژه و پولی که میخواهند در بیاورند دارند .
یعنی چون اصلا تجربه کافی در رابطه با پروژه ها ندارند ممکن است هزینه ی خیلی کمتری رو پیشنهاد بدهند ، اما من مطمئن هستم پروژه ها هم تا پایان ادامه پیدا نخواهد کرد.

خب حالا بریم سراغ انواع مشتری یا افرادی که میخواهند پروژه سفارش دهند :

  • حرفه ای و دارای سرمایه ی بالا برای تولید اپلیکیشن و سایت

خب این دسته از مشتریان ، اصلا وقت خودشون رو با چونه زدن برنامه نویسهای بیسواد تلف نمیکنند ، یعنی چون برای کارشون ارزش قائل هستند و چون از سوی برنامه نویسهای بیسواد صدمه خورده اند قطعا سمت برنامه نویسهای حرفه ای حرکت میکنند .


  • بیسواد و بی پول برای تولید استارتاپ بدون پشتوانه فکری

متاسفانه اکثر افراد یا مشتریان از این نوع افراد هستند … یعنی صرفا فکر میکنند چون یک ایده دارند پس دیگه میتوانند استارتاپ راه اندازی کنند و کلی پول هم دربیاورند … بدبختی به اینجا ختم نمیشود و همیشه دنبال برنامه نویسهایی میگردند که یا رایگان و درصدی برایشان کار کنند و یا پروژه ای که برای مثال ۳ ماه از زمان یک برنامه نویس حرفه ای رو میگیره با قیمت خیلی خیلی خیلی کم طراحی کنند .

جالب اینجاست چون این نوع مشتری ها اطلاعاتی در رابطه با هنر برنامه نویسی ندارند ، ممکنه به خاطر تبلیغاتی که مثلا در سایت دیوار از سوی برنامه نویسی هایی که خیلی خیلی بی تجربه هستند ثبت شده است رو مشاهده کنند و با آنها ارتباط برقرار کنند
خب در مورد این دسته بندی ها هم توضیحات مختصری دادم تا بتونم راحت تر نتیجه گیری کنم !

در حال حاضر اکثر برنامه نویسهای حرفه ای هم به خاطر یک مشت برنامه نویس بیسواد در حال صدمه خوردن هستند … همانطور که در متن فوق توضیح دادم به طور ناخودآکاه برنامه نویسهای مبتدی با مشتریان مبتدی ارتباط برقرار میکنند و باعث آسیب به برنامه نویسها میشوند .

اصلا نیازی نیست که برنامه نویسها کار رو قبول کنند ، همین که تلفنی قیمتی بی اساس به مشتری میدهند در واقع ارزش کار خودشون رو کم میکنند و نرخ بازار رو تعیین میکنند .

در نتیجه اکثر برنامه نویسهای حرفه ای همیشه و در همه حال سر قیمت با مشتریانی که دنبال کار ارزانتر هستند در حال چونه زدن هستند !

یادم میاد یک بار یک شخصی با من تماس گرفت که ارزش کارش بیش از ۱۰ میلیون تومان بود و زمانی که قیمت رو بهش اعلام کردم با کمال پر رویی به من گفت من با ۵۰۰ هزار تومنم سراغ دارم !!

خب حالا حق با چه شخصی است ؟ با مشتری یا برنامه نویس ؟

از نظر شخصی خودم مقصر اصلی خود برنامه نویس های حرفه ای هستند که با عدم انتشار مطالب هدفمند به مشتری ، بازار رو در اختیار برنامه نویس های مبتدی قرار داده اند .


نظر شما چیست ؟دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *