شرایط استخدام برنامه نویس

شرایط استخدام برنامه نویس

بنا بر دلایل سردرگمی برخی از افراد در استخدام کردن و سو استفاده برخی از افراد به اصطلاح برنامه نویس ( وردپرس کار ) تصمیم گرفتم توضیحات خیلی مختصر در مورد این مسئله یعنی استخدام یک برنامه نویس چند کلمه ای بنویسم .

برای استخدام یک برنامه نویس باید به چه چیزی دقت کنیم ؟  • توجه داشته باشید صرفا شخصی که ۴ خط کد کپی کرده ، یک برنامه نویس نیست

به عبارتی دیگر برنامه نویس های خیلی زیادی هستند که از سورس کدهایی که از اینترنت بدست آورده اند چندین اپلیکیشن شبیه به هم رو انتشار داده اند .

اگر اعتمادی به متن فوق ندارید ، پیشنهاد میکنم کافه بازار رو چک کنید تا برخی از به اصطلاح برنامه نویس هایی رو مشاهده کنید که ممکنه ۱۰۰ اپلیکیشن کاملا شبیه به هم با موضوع های مختلفی رو انتشار داده اند که خود ثابت کننده ی حرف من است .

پس حتما در انتخاب یک برنامه نویس دقت داشته باشید مواردی کاملا متفاوت رو طراحی کرده باشند .  • توجه داشته باشید که حتما یک برنامه نویس ، حداقل باید یک اپلیکیشن برای خود داشته باشد و در مارکت ها انتشار داده باشد .

به عبارتی دیگر ، یک برنامه نویس ، باید یک مدیر پروژه ی خوب حداقل در زمینه کاری خودش باشد .
یعنی برنامه نویس های زیادی هستند که کار خیلی خوبی رو ارائه میدهند اما نکته دقیقا همین است که تا یک نفر بالای سر آنها نباشد و مدیریتشون نکند قطعا کار پیش نمیرود .

پس اگر میخواهید وقت ارزشمند خودتون رو صرف مدیریت افراد کند ذهن نکنید حتما دقت داشته باشید که برنامه نویس حداقل یک پروژه برای خودش مدیریت و اجرایی کرده باشد .  • حتما برنامه نویسی رو انتخاب کنید که فن بیان بالایی داشته باشد

شاید خیلی ها بگویند افراد برنامه نویس چون افرادی هستند که کلا پشت کامپیوتر هستند پس فن بیان ندارند و خیلی هم حرف نمیزنند اما باید بگم که همه ی این حرف ها شعاری بیش نیست .

اتفاقا برعکس ، اگر دقت داشته باشید ، یک برنامه نویس موفق زمانی به موفقیت میرسد که بتواند با مشتری طوری صحبت کند که مشتری مجبور شود برای کار به این برنامه نویس اعتماد کند .

بنابراین اگر میخواهید در کسب و کارتان موفق تر باشید ، پس افرادی رو استخدام کنید که فن بیان بالایی داشته باشند ، چرا که به شما مشاوره هم خواهند داد که چطور یک مشتری رو جذب کنید .

نکته ای دیگر هم این است یک برنامه نویس با توان بالای صحبت کردن ، میتواند به راحتی سورس کدهارو برای شما داکیومنت نویسی کند .  • نظم در امور یک برنامه نویس بسیار مهم است

شاید از نظر بسیاری از افراد برنامه نویس، نظم کلمه ای تعریف نشده باشد! چرا که یک برنامه نویس میتواند حتی شب ها هم کد نویسی کند .

اما توجه داشته باشید این اصلا مهم نیست . مهم نظم یک برنامه نویس است ، حالا میخواهد زمان بندی برنامه نویسی خودش صبح باشد یا نصف شب .

به عبارتی دیگر ، یک برنامه نویس زمانی میتواند به موفقیت دست پیدا کند که کاملا با نظم و برنامه ریزی حرکت کند .

بنابراین اگر افرادی رو استخدام کنید که نظم در امورشان نداشته باشند ، قطعا به مشکل برمیخورید .  • یک برنامه نویسی رو انتخاب کنید که در سایت Github.com فعالیت داشته باشد .

اکثر برنامه نویس ها کاملا خود را یک فرد ماهر در برنامه نویسی و اصولی معرفی میکنند . اما به هیچ عنوان نمیخواهند نمایشی از سورس کدهای خودشان را ارائه دهند .

از نظر من اگر یک برنامه نویس در سایت های مختلفی مثل Git یا Github سورس کدی ارائه نکرده باشد که قابل مشاهده باشد ، نمیتوان اعتمادی به او برای طراحی برنامه نویسی به صورت اصولی کرد .

بنابراین حتما از برنامه نویس ها بخواهید که فعالیت های خودشون رو در سایت های فوق ارائه دهند .  • حتما نمونه کارهای برنامه نویس رو با جزئیات مشاهده کنید

بسیاری از برنامه نویسان هستند که زمانی که به آنها میگویید رزومه ارائه دهند ، با کلمات بازی میکنند و از دادن رزومه طفره میروند .

یعنی برخی ها هستند که صرفا با ساخت یک سایت توسط وردپرس ادعای برنامه نویسی سایت رو میکنند و برخی ها هم با استفاده از سایت های آماده اپلیکیشن ساز یک اپلیکیشن طراحی میکنند و برای نمونه کار ارائه میدهند .

پس حتما از آنها بخواهید رزومه ی خیلی خوبی را به شما ارائه دهند ، یعنی صرفا رزومه یک سایت با چند عکس نباشد ، برای مثال اگر برنامه نویس اندروید میخواهید استخدام کنید حتما از آنها فایل APK را بخواهید .  • تیم ورک کار کردن برنامه نویس رو در نظر بگیرید

اگر شما میخواهید کاملا تیم ورک کار شود ، پیشنهاد میکنم حتما قبل از استخدام ، یک ماه برنامه نویس رو امتحان کنید تا مشاهده کنید در کار تیمی به چه صورت عمل میکند .


خب فکر میکنم فعلا تنها نکاتی که یادم اومد همین ها بود .

اگر شما نکته ای در نظر دارید که در مطالب فوق بیان نشده ، حتما با ما در میان بگذارید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *